piątek, 8 maja 2020

Majowe wędrówki

W Polsce naprawdę jest co zwiedzać!


Patrząc na mapę fizyczną (tą poniżej), a więc taką, która pokazuje ukształtowanie terenu, widzimy na niej wiele kolorów. My już wiemy, że te kolory to informacje czy teren jest górzysty, wyżynny czy nizinny. W naszym kraju mamy także wiele rzek, jezior oraz morze.


Otwórzcie podręczniki na stronach 44-45 i zapoznajcie się z informacjami, które się tam znajdują, a następnie wykonajcie zadania z ćwiczeń ze stron 39 i 40.

Jeśli wykonaliście znajdujące się tam zadania zachęcam do bliższego poznania ciekawostek o naszym kraju. Muszę przyznać, że sama dowiedziałam się kilku rzeczy, o których nie wiedziałam :)

Polska podzielona jest na 16 województw. Każde województwo jest innej wielkości, każde ma własny niepowtarzalny koloryt i kryje wiele tajemnic.




















Najwyżej, najdalej, najgłębiej…
Niezwykłe rekordy
Czy wiecie, że w Polsce niemal na każdym kroku można zobaczyć różne dziwne obiekty? W czasie swoich podróży możecie odwiedzić niesamowite miejsca, które wyróżniają się wysokością, wiekiem, szerokością… Niektóre z nich naprawdę zaskakują. Te rekordowe miejsca w kraju zachwycają i intrygują nie tylko Polaków, ale również turystów z całego świata. 



Pierwszy na świecie most spawany - Maurzyce
W województwie łódzkim niedaleko Łowicza znajduje się nieco dziś zapomniany zabytek, którego budowa miała jednak przełomowe znaczenie dla światowego budow­nictwa. Zaprojektował go twórca metody spawania Stefan Bryła.

Najwyższa drewniana wieża na świecie – Gliwice
Choć jest trzy razy niższa od wie­ży Eiffla w Paryżu to i tak należy do rekordzistek. Ma 111 m wysokości i w całości została zbudowana z modrzewio­wych bali. Na szczyt prowadzi drabina o 365 stopniach. Wzniesiony w 1938 roku maszt miał dźwigać anteny radio­we. Dziś znajduje się ich tam około 50.

Najgłębsza trasa turystyczna na świecie – Kłodawa
Znajduje się w Kopalni Soli . Wybierając się tam na wycieczkę możesz zjechać windą 600 m w dół – to więcej niż wysokość niejednego amerykańskiego wieżowca! A na samym dole można odwiedzić kaplicę, w której jest solna rzeźba przedstawiająca św. Kingę, patronkę górników solnych.

Najszersza plaża w Polsce - Świnoujście.
Jej szerokość wyno­si 200 m, a każdego roku plaża poszerza się o dodatko­we 40–50 cm. Na początku 2014 roku, po gwałtownych sztormach świnoujska plaża „urosła” aż o 30 m!

Najniżej położony punkt Polski – miejscowość Raczki Elbląskie.
Niedaleko Elbląga znajduje się najniżej położony punkt Polski, czyli najwięk­sza depresja wynosząca 1,8 m pod poziomem morza. Miejscowość znajduje się na żuławach – terenach osu­szonych, doskonale zabezpieczonych wałami i śluzami przed wdarciem się wody. Gdyby nie to będą z Raczkach bylibyśmy kilkadziesiąt centymetrów pod wodą.

Największe jezioro w Polsce – Jezioro Śniardwy
Jezioro leży w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, a jego powierzchnia wynosi 114 km². Będąc nad nim, można się poczuć jak nad morzem. Gdy staniesz na jego brzegu, wody będą ciągnąć się aż po horyzont. Gdy wypłyniesz na środek, możesz nie dostrzec brzegów.

Najgłębsze polskie jezioro – Jezioro Hańcza
Jego głębokość wynosi aż 108,5 m. Najle­piej znają je doświadczeni nurkowie, którzy przybywa­ją tu odkrywać podwodne tajemnice. Dno jeziora jest skaliste, pełne dołów, górek, stromych urwisk i głazów. Jezioro Hańcza ma charakter polodowcowy, co oznacza, że dawno temu wyrzeźbiła je wielka góra lodowa, żło­biąca pod sobą bardzo głęboką i stromą rynnę.

Największa polska wyspa – Wolin
Zajmuje obszar 265 km², a oglądana z lotu ptaka przypo­mina wielki trójkąt. Znajdziesz tu zarówno piękne, szerokie plaże, jak i strome wybrze­że klifowe. Najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową na wyspie są Międzyzdroje.

Najwyższa konstrukcja w Polsce – Jaworzno
Najwyższymi konstrukcjami w Polsce wcale nie są wieżowce. Znacznie górują nad nimi kominy elektrowni, w których wytwarza się prąd. Komin w Jaworznie jest wyższy od war­szawskiego Pałacu Kultury i Nauki o prawie 70 m – ma wysokość 306 m. Gdyby był budynkiem i mieszkałbyś na sa­mej górze, oglądałbyś świat z wysokości setnego piętra!

Najdłuższa polska rzeka – Wisła
Mierzy 1047 km, ma swoje źródła na południu kraju w Beskidzie Śląskim i płynąc przez środek Polski, wpada na północy do Morza Bałtyckie­go. Na wielu odcinkach zachowała swój naturalny charak­ter z licznymi łachami piaszczystymi i płyciznami. Mówi się o niej, że jest ostatnią tak wielką dziką rzeką Europy.

Najdłuższy most kolejowy w Polsce – Bolesławiec
Wybudowany w latach 1844-1846. Przypomina rzymski akwedukt o długości 0,5 km. Składa się z 35 półkolistych przęseł opartych na masyw­nych filarach. Kilka z nich ma kształt wieży, a w trzech umieszczono wartownie!

Najwęższa ulica w Polsce – Zwierzyniec
Nie bez powodu nosi nazwę ul. Wąska. Na pewno nie udałoby się pokonać jej samochodem. Ulica ma tylko 1,5 m szerokości, więc korzy­stają z niej tylko piesi albo rowerzyści.

Najstarsza wanna w Polsce – Zamek Czocha w Leśnej
Na Dolnym Śląsku znajduje się malowniczy zamek, wybudowany jeszcze w średniowieczu. Na początku XX wieku nabył go bogaty fabrykant, który marzył o życiu arystokraty. Dokonu­jąc przebudowy zamku, nakazał m.in. wybudowanie nowej zamkowej łazienki, w której stanęła ważąca prawie pół tony wanna. Po­dobno to najstarsza wanna w Polsce.

Możecie także obejrzeć krótki film z ciekawostkami o Polsce



Wykorzystane przeze mnie dzisiaj materiały pochodzą z programu Wielka Mapa Polski. Wyd. WSiP 

Ćwiczenia do sprawdzenia:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz