środa, 15 kwietnia 2020

Kreatywnie, bocianowo

Ptakiem wracającym na wiosnę do Polski, którego każdy z nas bez problemu potrafi rozpoznać, jest bocian.

Wskażcie, który z ptaków to bocian.

















Otóż obydwa zdjęcia przedstawiają bociana.

Po lewej bocian biały, po prawej bocian czarny.

A oto 12 ciekawostek o bocianach.

1. Bocian z powodzeniem mógłby być symbolem naszego kraju – co czwarty bocian świata gniazduje w Polsce.

2. Bocian czarny może mieć do około 105 centymetrów wzrostu, a biały nawet do 120 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł obu gatunków może sięgać 2 metrów.

3. Bociany są mięsożerne. Żywią się praktycznie wszystkimi niewielkimi zwierzętami: od owadów (chrząszcze czy koniki polne), przez dżdżownice i pijawki, aż po kręgowce. Najbardziej gustują w żabach, ale mniejszymi gadami i gryzoniami również się zadowolą. Okazjonalnie zdarza im się również jeść ryby i ptaki.

4. Chociaż nie wyglądają na prawdziwie drapieżne ptaki, zdarza im się upolować większe zwierzęta, jak łasice czy zające.

5. Bocian biały buduje gniazdo ze słomy, z gałęzi, łajna, szmat i papierów. Może mieć ono nawet dwa metry średnicy, gdyż każdego roku bocian powracający z Afryki łata gniazdo i tym samym je powiększa. Ich gniazda powstają najczęściej na wiejskich terenach, blisko terenów rolniczych. Mogą one ważyć nawet dwie tony. Samica bociana białego znosi zazwyczaj 4 jaja.

6. Bociany czarne gnieżdżą się na drzewach liściastych w lasach, przy rzekach, rozlewiskach wody i na terenach podmokłych. W gnieździe zbudowanym z trawy, mchu i gałęzi samica składa 3 – 4 jaja. Żywią się one żabami, drobnymi rybami i czasami gryzoniami. Bociany czarne raczej rzadko klekocą.

7. Na Podlasiu mieści się Dwór Pentowo, który wraz z przyległym miasteczkiem Tykocin zyskał miano Europejskiej Wsi Bocianiej. Na tym stosunkowo niewielkim terenie znajduje się obecnie blisko czterdzieści gniazd regularnie zajmowanych przez bociany i ta liczba regularnie rośnie. To największe skupisko bocianów w Polsce.

8. Bocian jest ptakiem dość "małomównym". Najbardziej znanym odgłosem, jaki wydaje, jest klekot, który powstaje przez kłapanie dziobem. Poza tym dorosłym ptakom zdarza się syczeć, ale jest to cichy, słabo słyszalny dla człowieka dźwięk.

9. Pisklęta wydają z siebie znacznie więcej dźwięków, głownie do komunikacji z rodzicami. Jest to pisk, syczenie, a nawet coś przypominającego mruczenie kota. Nie porozumiewają się za pomocą klekotu, gdyż ich dzioby twardnieją dopiero z biegiem czasu i są wówczas po prostu zbyt miękkie.

10. Podczas wędrówki mogą przelecieć nawet do 12 tysięcy kilometrów. Bociany z Polski i Europy Wschodniej lecą nad Bosforem, natomiast te z Europy Zachodniej – nad Cieśniną Gibraltarską.

11. Ptaki te spędzają w Afryce raptem jakieś dwa miesiące. Mimo wszystko migracja jest dla nich opłacalna, ponieważ w okresie zimowym w naszym klimacie nie znalazłyby wystarczającej ilości pożywienia – większość zwierząt, które wchodzą w skład ich menu w zimie hibernuje.


12. Czasami czerwone nogi bocianów są pokryte grudkowatym, białym nalotem. Nie jest to wynik żadnej choroby czy grzybicy, lecz ich własne odchody. Bociany wypróżniają się na swoje nogi, gdyż prawdopodobnie jest to ich sposób na termoregulację, mianowicie, przyklejone do nóg, wilgotne odchody odpowiednio ochładzają organizm.

No i zadanie dla Was
Wykonajcie bociana. Możecie go namalować, narysować, wyciąć, wykleić. Zrobić z chusteczki, w formie kukiełki, pacynki, ulepić, wyszyć... Wymyślcie i działajcie.
Jak zwykle czekam na wasze prace :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz