piątek, 10 kwietnia 2020

Eksperymenty z jajem ;)

Nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych bez jajek. Dlatego też dzisiaj mam dla Was kilka pomysłów na wykonanie eksperymentów z ich użyciem.

Jeśli chcielibyście wykonać którykolwiek z eksperymentów najpierw ustalcie to z rodzicami!

1. GUMOWE JAJKO

Jeśli postanowiliście wykonać eksperyment w domu i cierpliwie odczekaliście dobę, możecie wyjąć jajko z octu, delikatnie umyć je pod bieżącą wodą i obserwować zmiany jakie zaszły. Czy wiecie co się zmieniło? Obserwując je pod  światło doskonale widać żółtko.

Dlaczego tak się dzieje?
Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Ocet, którym zalaliśmy jajo wypłukał go, przez co skorupka stawała się miękka, aż całkowicie znikła.


2. SUROWE CZY GOTOWANE
Jak sprawdzić czy jajko jest ugotowane? Czy trzeba je rozbijać? Otóż nie!

Dlaczego tak się dzieje?
Jajko gotowane tworzy zwartą całość. Obracając je nadajemy więc ruch całemu jajku.
Jeśli zakręcimy jajko surowe to nadajemy ruch tylko skorupce, płynne pozostaje prawie nieruchome, czyli jest bezwładne. Jajko to porusza się krócej bowiem wnętrze jajka wyhamowuje ruch skorupki


3. CZY TO JAJKO JEST ŚWIEŻE?

Dlaczego tak się dzieje?
We wnętrzu jajka pod skorupką znajduje się pęcherzyk gazu, który jest wynikiem powolnego rozpadu białek. Im starsze jajko, tym więcej tego gazu będzie pod skorupką. To dlatego świeże jajko w naczyniu z wodą leży płasko przy dnie. Natomiast im starsze, tym bardziej zaczyna się unosić w kierunku powierzchni wody.


4. JAJKO W STANIE NIEWAŻKOŚCI

Dlaczego tak się dzieje?
Po włożeniu do słoika z wodą jajko tonie, gdyż jest cięższe od wody (dzieje się tak dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda). Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, ponieważ sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.

Po dolaniu wody, w ostatniej fazie eksperymentu, jajko pływa w środku wysokości szklanki, bo woda ma mniejszą gęstość niż solanka, więc unosi się grubą warstwą na jej powierzchni. Jajko ma gęstość większą niż woda, lecz mniejszą niż solanka. Tonie przez warstwę wody, ale osiada na górze solanki.


5. JAK SILNE JEST JAJKO?

Dlaczego tak się dzieje?
Tak jak było wspomniane w filmie jajko ma idealnie wytrzymałą budową. Ponadto skorupka jajka to przede wszystkim wapń, dzięki któremu jest ona tak wytrzymała.


6. JAJKO W BUTELCE

Dlaczego tak się dzieje?
Zapalony papier, zapałki bądź świeczki włożone do butelki wypalając się, nagrzewają powietrze i zużywają tlen.
Jajko , położone na szyjce butelki działa jak zawór – zamyka dostęp powietrza z zewnątrz, a wypuszcza nagrzane ze środka. Powietrze w środku się ochładza i ciśnienie maleje.
Na zewnątrz butelki ciśnienie jest większe i niewidzialną siłą naciska ono na jajko wpychając je do środka.  Gdy jajko wpadnie do butelki ciśnienie się wyrównuje.


7. EKSPERYMENT DLA ODWAŻNYCH!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz